Drukowanie materiałów graficznych, takich jak broszury, ulotki czy katalogi to proces wymagający starannego przygotowania plików.
Dbałość o detale jest kluczowa dla uzyskania wysokiej jakości i precyzji druku. Przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym jesteśmy w stanie stworzyć projekty spełniające wszelkie wymagania.
Kolorystyka
Twoje pliki powinny być wygenerowane w kolorystyce CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Black), która wiernie odwzorowuje barwy widoczne finalnie na wydruku. Jeśli chcesz uniknąć niepożądanych zmian kolorów, unikaj trybu RGB, który przeznaczony jest głównie do wyświetlania na monitorze. Poprawne ustawienie kolorystyki zapewni zgodność wydruku z zamierzeniami projektu.
Spady i marginesy
Kolejnym kluczowym elementem jest zachowanie odpowiednich odstępów od krawędzi. Istotne elementy projektu, takie jak teksty czy logo nie powinny znajdować się zbyt blisko linii cięcia. Z reguły, spady powinny wynosić około 3 mm, a marginesy – 5 mm. Zależy to jednak od rodzaju drukowanego projektu. Skontaktuj się z nami, a dostarczymy Ci specyfikacje, które powinny zostać zachowane w Twoim pliku. Dbanie o te elementy to prosta, ale skuteczna praktyka, która eliminuje potencjalne białe marginesy po cięciu.
Jednolity plik dla broszur
Przygotowując broszury do szycia, zaleca się dostarczenie jednego pliku, w którym strony są ułożone jedna po drugiej. Unikaj rozkładówek i pamiętaj o zachowaniu właściwej kolejności stron.
Grzbiet w okładce
W przypadku oprawy klejonej, należy dobrać odpowiednią szerokość grzbietu. Grubość książki czy katalogu zależy od ilości stron oraz gramatury papieru. Staranność w doborze tej wartości wpływa na estetykę oraz trwałość oprawy.
Rozdzielczość grafik
Zadbaj o to, aby grafiki i obrazy w pliku były wyraźne. Zalecana rozdzielczość zależy jednak od rozmiaru Twojego projektu.
Małe materiały, takie jak ulotki czy wizytówki powinny być przygotowane w rozdzielczości 300 DPI (dots per inch). Większe projekty – banery, reklamy wielkopowierzchniowe, należy przygotować w rozdzielczości pomiędzy 150 a 72 DPI. Przy przygotowaniu plików kierujmy się zasadą – im większa powierzchnia, tym mniejsza rozdzielczość. Zadbaj o to, a efekty będą ostre, klarowne i profesjonalne.
Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu plików do druku, Twoje projekty zostaną zrealizowane z najwyższą starannością.
Chętnie udzielimy Ci dodatkowych wskazówek i sprawdzimy zgodność plików z ich wymaganiami technicznymi.